Arbetsbeskrivning
Location: Stockholm, Sweden
Ekonomiavdelningen i Stockholm består idag av en finanschef för koncernen samt externa konsulter för redovisning och administration. Arbetsuppgifterna är fokuserade mot redovising av Aptilo Networks AB men en del tid allokeras också för styrning av koncernens bolag i USA och Malaysia. Samtliga bolag har idag lagt ut bokföring på externa partners men då företaget expanderar, behöver vi förstärka med en anställd Redovisningsansvarig. Arbetet som Redovisningsansvarig innefattar löpande redovisning, rapportering av månadsbokslut, skattedeklaration, avstämningar och likviditetsplanering. Vidare är du delaktig i bolagets budgetarbete och tar fram underlag till respektive bolag. En del av arbetet initialt kommer att vara fokuserat på nya flöden.
Ansvarsområden: |
Löpande redovisning
- Daglig redovisning (kontering, datastansning)
- Leverantörsreskontrahantering
- Kundreskontrahantering
- Betalningar
- Avstämningar
- Fakturering, inklusive de utländska dotterbolagen
- Kommunikation (postöppning, e-mail mm)
Rapportering
- Månatlig moms- och skattedeklaration
- Månadsbokslut
- Koncernavstämningar, kvartalsvis
- Kvartalsbokslut inkl. konsolidering
- Övriga rapporter
Årsbokslut
- Bokslut
- Årsredovisningar
- Bolagsdeklaration (årsdeklaration)
- Kontakter med bolagets revisor
- PRV ärenden
Utveckling av ekonomifunktionen
- Utveckla administrativa rutiner
- Delaktig i uppgradering och utveckling av affärssystem
- ontakter och stöd i utvecklingen i dotterbolagens redovisningsfunktioner
Övrigt
- Kontakter med revisorer m.fl.
- Svar på Skattemyndigheternas förfrågningar
Tidigare yrkeserfarenhet/Personlighet
Du är civilekonom eller motsvarande och har minst tre års erfarenhet löpande redovisningsarbete, avstämningar och budgetarbete. Alternativt har du erfarenhet från revisionsbyrå men vill komma in i ett bolags ekonomiarbete. Erfarenhet från bokslutsarbete ses som meriterande och likaså är det bra om du har tidigare erfarenhet av projektredovisning. Du har goda IT kunskaper, behärskar Excel samt talar skriver engelska flytande. Arbetet sker för närvarande i ekonomisystemet Hogia men kommer sannolikt att förändras beroende på eventuellt systembyte under året.
Som person är du social och utåtriktad och bidrar till ett positivt arbetsklimat . Tjänsten ställer stora krav på flexibilitet och stresstålighet och det är viktigt att du trivs med förändringar samt det höga tempo som bolaget håller. Medarbetarna ges stort eget ansvar, samtidigt som teamandan är hög.
Kontakt:
Ulf Stigberg
CFO
Aptilo Networks
Telefon: 0733-242662
E-mail: ulf.stigberg@aptilo.com
|